Araç kullanırken uyumamak için ne yapmalı?


Araba sürerken uyanık kalmak için neler yapmalı diyenler için hazırladığımız bu yazıda bazı basit önlemler veya teknoloji yardımı ile uyanık kalmaktan bahsetmekteyiz.
surucu sesli ikaz


Özellikle sıcak yaz aylarında gece yolculukları daha sık tercih edilmektedir. Yolların gece daha boş olması, havanın serinliği ve zamandan kazanç gece yolculuğuna sizi teşvik ediyor olabilir. Uzun yolculuk ve dümdüz yollar araba sürerken uykunuzu getirebilir. Peki yolda uyumamak için ne yapmalı? Araba sürerken uyuklamakla nasıl baş edebilirsiniz?

Uzmanların sürücülere bu konudaki önerilerini şöyle özetleyebiliriz: Öncelikle yola uykunuzu almış ve dinlenmiş olarak çıkmanızda büyük yarar vardır. Uykulu ve yorgun halde yola çıkmak, kazalara davetiye göndermekten farksızdır.

Gecenin hangi diliminde araba süreceğiniz de önemlidir. Uykunuza yenik düşmeyeceğiniz saat dilimleri kişiden kişiye değişmekle beraber, sabah gün doğumu vakti ki güneşin ilk doğduğu anlarda doğuya giderken güneşe karşı yol almak bir hayli güçtür, uykunuzun bastıracağı saatler olabilir.

Diğer basit bir öneri, arabada sizinle sohbet edecek ve uyumayan birinin yanınıza oturmasıdır. Yolda müzik dinlemek (ki canlı müzikler tercih edilir), şarkı söylemek, uykunuzun gelmesini önleyecektir. Kendinizi uyanık tutacak diğer bazı zihinsel uğraşlar (kilometre ve yakıt tüketimi istatik hesapları vs.) uyumamak için uygulanacak basit taktiklerdir.

Yolda uyumamak için teknolojiden de yardım alabilirsiniz. Basit bir uyku alarmı size bu konuda yardımcı olabilir. On konumuna getirerek aktif hale getirdiğiniz ve kulağınıza takarak kullandığınız uyku alarmının, başınız 15-20 derece öne eğildiğinde sesli uyarı mekanizması devreye girer ve trafik seyir güvenliğinde hayati bir fonksiyon icra eder. Uyku alarmı fiyatının yaptığı işe göre oldukça ucuz olduğunu da dile getirelim.

Uykuya dalma ve uyuklama ortam ve süresi kişiden kişiye değişmekle beraber, bahsettiğimiz basit önlemler yolda uyanık kalmanıza yardımcı olacaktır. Ancak gece yolculuğu tecrübesi edinmek için riskli hareketlerden kaçınmakta ve yolca yeteri kadar mola vermekte yarar vardır. Çok uykunuz geldiğinde vücudunuz ile savaşı bırakıp, arabanızı müsait bir yere çekip uyumak, en akıllıca davranış olabilir. İstemsiz uyuklamak ile ilgili sağlık problemleriniz varsa doktorunuzdan yardım almanız uygun olacaktır.

Hızlı Rezervasyon ARAÇLARIMIZ

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

OZAT

Ozat'la Kirala Kazan

OZAT TRANSFER

GENİŞ LÜKS ARAÇ PARKURUMUZDAKİ ARAÇALRDAN TALEPLERİNİZ DOĞRULTUSUNDA MARKA VE MODEL SEÇİMİNİ YAPARAK ŞÖFÖRLÜ ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALABİLİRSİNİZ

Kasko & Sigorta Teklifi Al

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında Kasko ve sigorta teklifi alabilirsiniz.