Aracınıza Bahar Bakımı

Kış mevsiminin hava ve yol koşullarından yıpranan aracınız, 

bahara girmeden bakıma ihtiyaç duyuyor olabilir. Aracınızın bakımını kendiniz yapmak istiyorsanız, işte size birkaç ipucu:


Kış Lastiklerini Değiştirin

Kış LastiğiKış lastiklerini rafa kaldırmanın zamanı! Sıcaklıkla beraber lastik basıncı da artabileceğinden, kış lastikleri performans kaybedecektir. Özellikle kışın yol tutuşuna büyük etkisi olan çivili kış lastikleri, yazın tam tersi bir durum sergiler.
 
Bunun yanında, aynı aks üzerindeki lastiklerin hava basıncında farklılık olursa, araç düşük hava basıncına sahip lastiğin bulunduğu yöne çekecektir. Bu yüzden lastiklerinizin basınç kontrolü ve bakımını yapmanız gerekir. 
 

Hava Filtresini Temizleyin

Hava FiltresiHava filtresi, motorun ihtiyaç duyduğu havayı her türlü hava koşulunda sorunsuzca sağlayabilmelidir. Kışın yağmur, toz, çamur gibi dış etmenlere maruz kalarak tıkanan hava filtresi, bahar öncesi değiştirilmelidir. Eğer hava filtresi, yakıtın tamamını yakacak düzeyde oksijen sağlayamazsa, motorda güç kaybı oluşur. Yakıtın çoğu, yanmadan egzozdan çıkacağından, bu durum yakıt israfına sebep olur. Bu da doğrudan yakıt tüketimini etkiler.
 
Temiz bir hava filtresi, daha az yakıtla daha fazla yol yapmanızda büyük önem taşır. 
 
Aracınızın hava filtresini temizlemek için aşağıdaki adımları uygulayın:
 
  • Temizleyici sprey kullanarak filtreyi ıslatın. Filtre içindeki kir akana kadar bekleyin.
  • 15-20 dakika sonra temiz, klorsuz, soğuk su ile filtreyi durulayın. Durulama işlemini temiz yüzeyden kirli yüzeye doğru yapın.
  • Filtreyi oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Kuruması için hiçbir özel yöntem kullanmayın. Doğal olmayan ısı kaynaklarına maruz kalması, filtrenize zarar verecektir.
  • Kuruma işlemi bir günü alabilir. Filtre kuruduktan sonra yağlama spreyi kullanarak iyice yağlayın.

 

Motor Yağını Değiştirmeyi Unutmayın

Motor YağıAraç bakımı için önemli bir diğer nokta da motor yağıdır. Motor yağı, motor üzerindeki parçaların üzerinde bir tabaka halinde bulunarak sürtünmeyi en aza indirger.
 
Sürtünmenin az olması, tekerleklerin daha çabuk dönmesini sağlayarak güç kaybını engeller. Ayrıca içeriğindeki temizleyiciler sayesinde motor yağı motoru pas ve kirden korur.
 
Bahar ve yaz aylarında sıcaklıktan dolayı motor yağı daha fazla ısınacaktır. Bu yüzden bahara girmeden motor yağınızı değiştirmenizde fayda var. Yağ ölçümünü ise şu şekilde yapabilirsiniz:
 
  • Motoru çalıştırma ısısına getirin. Aracınız düz bir zeminde olsun.
  • Motorunuz çalışma ısısına geldiğinde aracı durdurun. Yağ çubuğunu çıkarıp iyice temizleyip geri takın.
  • Yağ çubuğunuzu geri çıkardığınızda yağ seviyesinin minimum yağ seviyesi çizgisinin altında olduğunu görüyorsanız, yağ değişim zamanınız gelmiş demektir. 
 

Hidrolikler

HidrolikEğer bahar ve yazların uzun sürdüğü bir yerde yaşıyorsanız, özellikle fren hidroliğinizin yağ değişimi konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü sıcaklığın etkisiyle hidrolik yağı kaynama yapabilir. Ayrıca fren hortumlarındaki kaçaklar da hidrolikte azalmaya neden olabilir.
Hortumda kaçak olmasa da hidrolik yağı, fren pistonları ile balataların zamanla sıkışarak oluşturacakları boşluğa dolacağından yine azalma gösterebilir.
 
Direksiyon hidroliğinde kullanılan yağ ise genellikle sorun çıkarmaz. Yine de dikkat etmeniz gereken birkaç husus olabilir. Direksiyonunuz sertleşmişse, muhtemelen hidrolik yağınız eksilmiştir. Eğer bu eksilme, haddinden fazla olursa direksiyon pompası yanabilir. Bahar bakımı yaparken, hidrolik yağlarınızın ne seviyede olduklarını kontrol etmeyi unutmayın.
 

Cam Suyunu Değiştirin

Cam SuyuKışın yağmur, kar ve yoldan gelen sular sebebiyle çok fazla kullanmak zorunda olduğumuz cam suyu püskürtme sistemi, bahar geldiğinde yıpranmış olacaktır.
 
Bu yüzden bu sistemi de kontrol ederek, gördüğünüz eksiklikleri gidermelisiniz. Cam suyunu değiştirirken saf su yerine deterjan katkılı su kullanmanız, camların temizliği için önemlidir. 
 

Yıpranan  Sileceklere Dikkat

Kış koşullarında kullanıma bağlı olarak yıpranan kauçuk silecekler, iyi temizlenmediği veya değiştirilmediği takdirde, camda iz bırakacağı için görüşü kötü etkileyecektir. Bu yüzden kış mevsimi biterken, sileceklerin de kontrol edilmesi, temizlenmesi ve gerekiyorsa değiştirilmesi gerekir.

Hızlı Rezervasyon ARAÇLARIMIZ

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

OZAT

Ozat'la Kirala Kazan

OZAT TRANSFER

GENİŞ LÜKS ARAÇ PARKURUMUZDAKİ ARAÇALRDAN TALEPLERİNİZ DOĞRULTUSUNDA MARKA VE MODEL SEÇİMİNİ YAPARAK ŞÖFÖRLÜ ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALABİLİRSİNİZ

Kasko & Sigorta Teklifi Al

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında Kasko ve sigorta teklifi alabilirsiniz.