Ozat la Adanaya Yola Çık

Adana


Adana’yı en iyi tanımlayan kelime lezzet olmalı. Metrekareye en çok kebapçı düşen şehrin mutfağı, Anadolu’nun en zengin yemek kültürlerinden birine sahip. Dolayısıyla harika lezzetlerle buluşacağınız, zamanda yolculuğa çıkacağınız bir geziye hazır olun. Adanalıların şehirleriyle ilgili önerilerini okuduğunuzda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Adana’da ne yenir ya da Adana’nın tarihi yerleri nerelerdir gibi soruları yönelttiğimiz yerel halkın tavsiyeleri oldukça keyifli görünüyor. Araç kiralamak, bu önerileri daha kolay keşfetmenizi sağlayacak bir yol. Adana’da araç kiralama adımını attıktan sonra yapmanız gereken tek şey yola koyulmak. 

Adana’da ne yenir?

Kebap cenneti Adana’nın mutfağının tartışmasız yıldızı Adana kebabı. Şırdan, kaburga kebabı, mumbar ve ciğer gibi et yemekleri de Adana denince akla gelen diğer lezzetler. Adanalılara göre ne yerseniz yiyin yanında mutlaka şalgam suyu içmeli, sonrasında bici bici isimli tatlıyı denemelisiniz. 

Adana’da kahvaltı nerede yapılır? 


Şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktaki Meryem Ana Çiftliği yeşillikler içinde huzurlu bir mekân. Meyve ağaçlarının altında köy kahvaltısı yapabileceğiniz çiftliğin sıkması ve sucuklu ekmeği denenebilir. 
Adanalıların kahvaltı için önerdiği ikinci adres BörekÇiğ. Çiğ böreğiyle meşhur olan mekânın ev yapımı reçelleri ve tereyağlı omleti oldukça lezzetli. BörekÇiğ, sıcak atmosferi ve lezzetli kahvesiyle güne başlamak için iyi bir adres. 

Adana’da yemek nerede yenir?

Adanalılara göre kebabın iyisi salaş lokantalarda yenir. Cik Cik Ali sıcak, popüler bir lezzet durağı. Kebabı gurmeler tarafından da beğenilen Cik Cik Ali’nin mantar salatası da çok seviliyor. 
Şehrin ünlü kebapçılarından bir diğeri de Yeşil Kapı. Kebapları çok övülen mekânın külbastısı da tavsiye ediliyor. Yemeğinizin yanında mutlaka acılı yağlı ekmek olmasına dikkat edin.


Kaburgacı Yaşar Usta, şehre gelen herkesin en az bir kere gitmesi gereken mekânlardan biri. Soğanlı salata ve şalgamla servis ettikleri kaburganın lezzeti enfes. 
Elem Restoran, kuyrukaltı kuşbaşısı ve kebaplarıyla isim yapmış bir adres. Adanalıların akşam yemeği için önerdiği mekânın mezeleri, özellikle de humusu çok övülüyor. 
Şehirdeki en popüler kebapçılardan biri olan Tarihi Adana Kazancılar Kebapçısı Adanalıların bir diğer önerisi. Haşlamalı içli köfteyle açılışı yapıp, Adana kebabıyla lezzet yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Mezeleri de kebapları kadar iddialı olan mekânda kapanışı dondurmalı kadayıf ya da künefeyle yapmak harika olabilir. 

Adana’da gezilecek yerler


Adana merkeze yaklaşık 20 km uzaklıktaki Seyhan Baraj Gölü, şehirde doğayla buluşabileceğiniz noktalardan biri. Baraj ve çevresi, muhteşem günbatımı manzarası sebebiyle akşam saatlerinde oldukça kalabalık olabiliyor.
Merkeze uzaklığı 55 km olan Kapıkaya Kanyonu da görülecek yerler listenizde olmalı. Adana merkezine yaklaşık 75 km uzaklıktaki Anavarza Ören Yeri de Adanaların önerdiği yerlerin başında geliyor. 
Ortadoğu’nun en büyük camilerinden biri olan Sabancı Merkez Camisi, şehir merkezindeki gezinizin ilk durağı olabilir. Yeni bir yapı olmasına rağmen kısa zamanda şehrin sembollerinden biri haline gelen caminin ardından parkını da gezebilirsiniz. 
Yeşilçam’a emek veren Adanalılara odaklanan Sinema Müzesi ve Atatürk’ün kaldığı Suphi Paşa Konağı da görülmeye değer. 
Adana’da denize girmek isteyenler yaklaşık 91 km uzaklıktaki Yumurtalık ya da 57 km uzaklıktaki Karataş’ı tercih edebilirler. Yaklaşık 80 km uzaklıktaki Mersin kumsalları da oldukça rağbet görüyor. 

Adana’nın tarihi yerleri


Şehir merkezine 45 km uzaklıktaki Yılankale mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılardan biri. Adana Kalesi olarak da anılan kale, Ceyhan Ovası’na hâkim bir tepenin üzerinde kurulmuş. Klikya Ermeni Krallığı (1080-1375) döneminde Kral I. Levon’un inşa ettirdiği kale, şehrin en görkemli yapılarından biri.
Hititler döneminde yapılan, Romalılar tarafından yenilenerek bugünkü görünümünü kazanan Taş Köprü, Seyhan Nehri’nin boynundaki bir gerdanlığı andırıyor. Tıpkı Taş Köprü gibi Büyüksaat de şehrin tarihine ışık tutan bir yapı. 
Adana’nın çokkültürlü geçmişinin sembollerinden biri olan Bebekli Kilise ve Ramazanoğulları Beyliği döneminde inşa edilen Ulu Cami Külliyesi de görülmesi gereken noktalar. 

Adana’da gece hayatı


Maki, günün yorgunluğunu atmak ideal bir bar. Adanalılar mekânın kokteyllerinden övgüyle bahsediyorlar. İrlanda barlarını sevenler için Paddy’s Pub keyifli bir alternatif. Bilardo ve dart oynayabileceğiniz mekânda bazı geceler canlı müzik dinletileri de oluyor. İrlanda biralarıysa mekânı tercih etmek için en güçlü neden. Birçok şehirde şubesi bulunan Hayal Kahvesi, Adana’nın da gece hayatında önemli rol oynuyor.

Bütün bunları Günlük sadece 150 tl ye Ozat carrental dan kiralayacağınız araçlarla yapabilirsiniz

Rezervasyon Hattımız:   0850 885 2 212


Hızlı Rezervasyon ARAÇLARIMIZ

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

OZAT

Ozat'la Kirala Kazan

OZAT TRANSFER

GENİŞ LÜKS ARAÇ PARKURUMUZDAKİ ARAÇALRDAN TALEPLERİNİZ DOĞRULTUSUNDA MARKA VE MODEL SEÇİMİNİ YAPARAK ŞÖFÖRLÜ ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALABİLİRSİNİZ

Kasko & Sigorta Teklifi Al

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında Kasko ve sigorta teklifi alabilirsiniz.