Ozat ofisinden araba kiralamak şehri keyifle keşfetmenizi sağlayacak

Mardin


Mardin’i tam anlamıyla keşfetmek için en az birkaç güne ihtiyacınız olduğunu hatırlatalım. Doğu Anadolu’nun en gizemli kentlerinden biri olan Mardin’in her köşesi çok özel. Bu nedenle şehri keşfedebilmek için en pratik yol bir araba kiralamak. Mardin’de araç kiralama işleminin ardından şehirdeki gezinizi planlamak için çeşitli ipuçlarına ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Bu noktada yerel halkın Mardin’de nerede yenir ve Mardin’in tarihi yerleri içinde hangileri mutlaka görülmeli gibi sorulara verdikleri yanıtlar işinizi kolaylaştıracak. 

Mardin’de ne yenir?

Mardin, kebap sevenler için bir cennet. Mardin kebabı, soğan kebabı, ezme kebabı, cevizli fıstıklı kebap diye devam eden uzun listeleri var. Sizi de zorlu bir karar alma süreci bekliyor gibi görünüyor. Malzum, dobo ve kibbe Mardin mutfağının lezzetli et yemeklerinden birkaçı. Lebeniye çorbası ve havuç türlüsü de et yemek istemeyenler için harika alternatifler. Tatlılar da bu şehrin mutfağında özel bir yer tutuyor. Özellikle harire, zerde ve zingil... 

Mardin’de kahvaltı nerede yapılır? 

Mardin konaklarıyla da meşhur. Tarihi Merlin Konağı, aynı zamanda şehrin en iyi kahvaltıcılarından biri. Yöresel lezzetlerden oluşan serpme kahvaltısı Mardinlilerin favorileri arasında. Otantik atmosferiyle Taş Ev de kahvaltı için bir diğer seçenek. Mardin köylerine ait lezzetleri deneyebileceğiniz mekânın gözlemesi de nefis. 

Mardin’de yemek nerede yenir?


Şehrin en iyilerinden biri olan Kebapçı Rıdo’nun satır kıymasıyla hazırladığı kebapları, Mardinlilere göre mutlaka denemeniz gereken lezzetler. 
Daha önce cevizli fıstıklı kebap tatmamış olanlar Yusuf Usta’ya gitmeli. Mardin kebabıyla da fark yaratan mekânın ezme kebabı da öğle yemeği için harika bir seçenek. 
Süryani şarabı ve meze tabaklarıyla unutulmaz bir akşam yemeği vadeden Cercis Murat Konağı kaburga dolmasında oldukça iddialı. Mardinlilere göre bu lezzetin tadına bakmadan şehirden ayrılmamalısınız. 
Mardin’de gidilmesi gereken mekânların başında gelen Şahin Tepesi Restoran, Mardinli Beşir’in Yeri olarak da biliniyor. Kendine has atmosferiyle ilgi gören mekânın manzarası da mimarisi kadar etkileyici. Şahin Tepesi’nin canlı müziği ve sac kavurması çok seviliyor. 

Mardin’de görülecek yerler 


Mardinlilere göre şehri en doğru tanıyabileceğiniz yerlerden biri olan Midyat, gezinizin ilk durağı olmalı. Kent merkezine yaklaşık 124 km uzaklıktaki ilçe, dillerin ve dinlerin buluşma noktası olan mistik bir yer. İslam, Hıristiyan ve Ezidi inançlarının bir arada yaşadığı bölgede sohbetler Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice yapılıyor.
Midyat’ta göreceğiniz yapıların en önemlilerinden biri olan Mor Gabriel Manastırı, bölgeyi keşfetmeye başlamak için en doğru nokta. Günümüzde varlığını sürdüren en eski Süryani Ortodoks manastırı olan Mor Gabriel aynı zamanda Süryanilerin anayurdu kabul edilen Turabdin Platosu’nun da kalbinde. 

Midyat merkezine 22 km uzaklıktaki Mor Gabriel’in ardından platonun eşsiz doğasını keşfetmekten büyük keyif alabilirsiniz. Daha sonra 44 km uzaklıktaki İzozoel Kilisesi’ne gidebilirsiniz. 6. yüzyılda inşa edildiği düşünülen kilise, doğu taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. 
Kapadokya’yı andıran taş evleriyle bilinen Zaz Köyü de Mardinlilerin görmenizi tavsiye ettiği yerlerden biri. Eski bir Süryani yerleşimi olan Zaz, Akdeniz ikliminin hâkim olduğu ilginç bir bölge. 

Mardin’in tarihi yerleri


Mardinlilere göre merkeze 55 km uzaklıktaki Mor Behnam Kırklar Kilisesi, görülecek yerler listenizin en başında olmalı. 6. yüzyılda inşa edilen Süryani kilisesi taş işçiliğindeki ustalık nedeniyle görülmeyi hak ediyor.
Süryani cemaatinin dini merkezi olan Deyrülzafaran Manastırı 4. yüzyılda inşa edilmiş. 52 Süryani patriğinin mezarının bulunduğu bu eşsiz manastır, Mezopotamya’nın bilinen en eski yapılarından biri. 

Müslümanlara ait birçok cami ve medrese de kentin kültürel dokusunu oluşturuyor. Hz. Muhammed’in ayak izinin sergilendiği Hatuniye Medresesi, ilginç bir efsanesi olan Kasımiye Medresesi ve 14. yüzyılda yapılan Zinciriye Medresesi bunlardan birkaçı. 

Mardin’de gece hayatı

İzla Art Cafe, Süryani kültürüne odaklanan bir merkez. Kafe olarak da hizmet veren İzla, Mardinlilerin akşam için önerdikleri ilk yer. İzla gibi Leylan Cafe de keyifli saatler geçirebileceğiniz mekanlar arasında. Leylan’ın kahvesi de çok beğeniliyor. Mardin’in tarihi yapılarından birinde hizmet veren 7/47 Club da otantik atmosferiyle dikkat çekiyor.

Bütün bunları Günlük sadece 150 tl ye Ozat carrental dan kiralayacağınız araçlarla yapabilirsiniz

Rezervasyon Hattımız:   0850 885 2 212


Hızlı Rezervasyon ARAÇLARIMIZ

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

OZAT

Ozat'la Kirala Kazan

OZAT TRANSFER

GENİŞ LÜKS ARAÇ PARKURUMUZDAKİ ARAÇALRDAN TALEPLERİNİZ DOĞRULTUSUNDA MARKA VE MODEL SEÇİMİNİ YAPARAK ŞÖFÖRLÜ ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALABİLİRSİNİZ

Kasko & Sigorta Teklifi Al

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında Kasko ve sigorta teklifi alabilirsiniz.