Trafikte Hayat Kurtaran Teknikler

Araba kullanırken meydana gelebilecek pek çok risk var, aniden gerçeğe dönüşen bu riskler sürücüleri zor durumda bırakabiliyor. 

Trafik kazalarının önlenmesinde en büyük sorumluluk sürücülere düşüyor. Sürücülerin uyacağı basit teknikler hayat kurtarıcı olabiliyor. 

Güvenli sürüş teknikleriyle ilgili bilgiler veren uzmanlar, sürücülerin mevsimden bağımsız olarak sorunsuz yolculuklar gerçekleştirebilmesi adına bir takım önerilerde bulunuyor. 

Bu önerilerin ilki ve en önemlisi; ön camın kırılması, lastiğin patlaması ve araçta yangın çıkması gibi sürücülerde paniğe neden olabilecek durumlarda soğuk kanlı olmak. 

Seyir esnasında yaşanabilecek tehlikeleri durumlara ve bu durumlarda yapılması gerekenleri bir araya getirdik.

Cam kırılması

Özellikle süretli giderken yaşanabilecek durumlardan biri araç ön camının kırılmasıdır. Araç camı kırılması durumunda;

 • Aynaların desteğiyle aracınızı yolun sağ tarafına park edin ve dikkatli dışarı çıkın. 
   
 • Aracın cama yakın olan bölümlerini gazete veya yanınızda varsa, bez parçaları ile kapatarak aracın farklı aksamlarının zarar görmesinin önüne geçin.
   
 • Etrafa saçılmış parçaları dikkatlice temizleyerek poşete koyun. Sonrasında en yakın cam tamircisine gidin.

Eğer kaskonuz varsa, işiniz çok daha kolaydır.


Lastik Patlaması

Trafikteki sürücülerin sıklıkla başına gelen ve sürücüleri yarı yolda bırakan durumlardan biri de araç lastiklerinin patlamasıdır. Lastik patlaması durumunda yapılacaklar, patlayan lastiğe göre değişiyor.

 • Aracınızın sol lastiğiniz patladığında direksiyonunuz sola doğru kaymaya başlar ve arabanız da aynı yöne doğru çekme yapabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız mutlaka yavaşça frene basmalı ve direksiyonu sıkı tutmalısınız.
   
 • Sonrasında aracı güvenli bir yere çekmeniz gerekir.
   
 • Ön lastiklerden biri patladığındaysa, aracın düz bir doğrultuda tutulmaya çalışılması ve yavaş frenleme ile durmasının sağlanması gerekiyor.
   
 • Bütün bunlar dışında eğer ilerdiğiniz yolda; taşmış dereler, nehirler veya büyük su birikintileri varsa, araç kısını kesmelisiniz.

Aracınızın lastiği bilmediğiniz yollarda ilerlerken de patlayabilir ve uzun saatler yolda kalabilirsiniz ancak kasko sahipleri için süreç daha kısa sürer. Kaskonuzun içeriğindeki asistans hizmetleriyle ikametgah adresiniz içinde veya dışında yolda kalsanız da kısa sürede destek alabilirsiniz.


Araç Yangınları

Araçlarda meydana gelebilecek en büyük riskelrden biri yangındır. Araçlardaki yangının önüne geçilmediği taktirde büyük facialar yaşanabilir.  Araçta bir yangın durumu söz konusu olduğunda;

 • Araçta duman tespit edildiği an araç durdurulmalı,
   
 • Anahtar üzerinde araç kontağı kapatılmalı,
   
 • Direksiyonun kilitlenmemesine dikkat edilmeli. Direksiyon kilitlendiğinde, gerektiği takdirde aracın itilmesi mümkün olmaz,
   
 • Araçta yer alan tüm yolcular araçtan inmeli,
   
 • Motor kaputu kısmi olarak açılmalı ki alevlerin büyümesinin önüne geçilebilsin,
   
 • Her araçta bulunması gereken yangın söndürücüler kullanılmalı ancak yoksa, battaniye veya oto kılıfları gibi söndürmeye yardımcı olabilecek diğer seçeneklerden yararlanılmalı.

Yangın, lastik patlaması veya cam kırılması gibi durumlar araçların başına gelebilecek risklerden sadece birkaç tanesidir. Özellikle büyük şehirlerde direksiyon başına oturuyorsanız, kaza kaçınılmaz olabilir. Yaşanabilecek risklere ve aracınzla yolda kalmalara karşı alınabilecek en doğru önlem araç kaskosunu yaptırmaktır.

Hızlı Rezervasyon ARAÇLARIMIZ

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

OZAT

Ozat'la Kirala Kazan

OZAT TRANSFER

GENİŞ LÜKS ARAÇ PARKURUMUZDAKİ ARAÇALRDAN TALEPLERİNİZ DOĞRULTUSUNDA MARKA VE MODEL SEÇİMİNİ YAPARAK ŞÖFÖRLÜ ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALABİLİRSİNİZ

Kasko & Sigorta Teklifi Al

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında Kasko ve sigorta teklifi alabilirsiniz.